Hafıza Oyunları

Bebekler belirli durumlara daha anne karnında tepki vermeye başlar. Yeni doğan bir bebek annesinin sesini, emmeye başladıktan sonra kokusunu hatırlamaya başlar. Bebekler üçüncü aydan itibaren de daha evvel karşılarına çıkan obje ve kişileri hatırlamaya başlar. 9 aydan sonra da bebekler belirli başlı durumları ve nesneleri ayrıntılı şekilde hatırlama eğilimi gösterir. Bu dönemden itibaren zeka gelişiminde hafıza oyunları önemli bir yere sahiptir.

Bebeklerin hafıza gelişimi yeni deneyimler kazanmasıyla büyük gelişim gösterir. Karşılarına çıkan yeni durumlar ve hafıza oyuncakları gelişim açısından çok yararlı olacaktır. Bu süreçte bebeğinizin yeni deneyimler kazanması ve belirli bir eylemi tekrar etmesi kavrama yeteneğini geliştirecektir. Bu dönemde hafıza becerisi gerektiren oyunlar ve oyuncaklarla bebeğinize yeni deneyimler kazandırabilir ve bir eylemi tekrar ederek öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

Hafıza Geliştirme Oyunları

Çocuklar hafızasını ne kadar kullanırsa hafıza gelişimi o oranda hızlı ve nitelikli olur. Kart eşleştirme, parça birleştirme ve bir eylemi sırasıyla yerine getirme gibi etkinlikler barındıran hafıza geliştirme oyunları çocuklarınızın zihinsel ve psikomotor becerilerinin gelişimini destekleyecektir.

Bu kategoride en çok dikkat çeken oyun grupları arasında hafıza kart oyunu çeşitleri bulunuyor. Çocuklar hayvanlar ve nesneleri kartlar üzerinde renk, şekil ve belirli bir mantık akışı içinde eşleştirerek zihnini etkin bir şekilde kullanabilir.

Çocuklarda hafıza geliştirmede görsel oyunlar büyük katkı sunar. Sizin için özel olarak hazırladığımız görsel hafıza oyunları çocuklarınızın gelişimi için büyük katkı sağlayacak. Çocuklar gördükleri nesneleri ve kişileri uzun süre unutmazlar. Sık tekrar yapıldığında hatırlama daha etkin olur.

Hafıza Oyunları Oynarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ebeveynler çocuklarının zeka gelişimi için hafıza güçlendirici oyunlar satın alabilir. Ancak bir oyunun çocuğunuzun seviyesine uygun olması gerektiğini unutmayın. Çocuğunuz şekilleri tam ayırt edemiyorsa şekil yeteneği barındıran bir hafıza oyunu almanız yanlış olacaktır.

Bebeklerin hafıza gelişiminde hafıza oyuncakları ile oynarken anne babalarının seslerini duyması da çok etkilidir. Hafıza ve dil gelişimi çok sıkı ilişki içindedir. Hafıza oyunları oynarken çocuklarınızla sık sık konuşun ve cevap vermesine olanak verin. Görsel ve sesli öğrenme bir araya geldiğinde hafıza gelişimi hızlanır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR